PĚSTOVÁNÍ

Úvod Pěstování Rozmnožování
 
Mucholapka podivná

Jedním z paradoxů který charakterizuje mucholapku podivnou je skutečnost, že za okny a ve sklenících po celém světě roste mnohonásobně více exemplářů, než kolik jich přežívá v přírodě. Tento smutný fakt může být na druhou stranu jasným dokladem toho, že se jedná o rostlinu snadno pěstovatelnou a pěstiteli oblíbenou. Mucholapku lze pěstovat v různých podmínkách. Ve venkovním rašeliništi (byly učiněny i nepříliš přesvědčivé pokusy s celoročním pěstováním venku), nebo "trojpolním" systémem ve skleníkových latifundiích.     

Vzhledem ke smyslu této rubriky se však zaměříme na požadavky mucholapek při pěstování v bytě. Mucholapka vyžaduje bohatou zálivku do misky. V porovnání s rosnatkami jí však vadí, když její kořeny příliš zasahují pod hladinu spodní vody. To znamená situace, kdy je v misce příliš mnoho vody a květináče jsou příliš nízké. Při hledání optimálních podmínek se ukázalo, že je nejlepší udržovat hladinu vysokou do jednoho centimetru a dopřát mucholapkám květináč alespoň 8cm vysoký. Ve stejně objemných květináčích při výšce 5cm rostou rostliny výrazně pomaleji. Na kvalitu vody je mucholapka méně náročná. Poměrně dobře snáší i středně tvrdou vodu.

Jako substrát je možné používat rašelinu s příměsí písku, který se zdá být velmi významnou složkou. Směs mícháme v poměru 4:1 - 2:1 ve prospěch rašeliny. Poměr je nutné vyzkoušet podle kvality používaného písku. Do substrátu je možné přidávat i hrubozrnný perlit.

V pokojových podmínkách je nutné dopřát mucholapce maximální možné oslunění, tzn. jižní, východní nebo západní expozici. V případě venkovního pěstování přes léto však rostliny mírně stíníme. Problém nastává v zimních měsících, kdy je krátký den a navíc bývá dlouhodobě zataženo. Tento nedostatek světla je pro subtropické rostliny nepřirozený a bohužel mucholapka jej poměrně špatně snáší. Rostliny pak bývají zesláblé a vytváří jen omezené množství špatně vyvinutých listů. Zejména v zimě je tedy dostatek světla nezbytný. Můžeme i přisvěcovat. Díky tomu, že mucholapka nemá žádné slizem obalené tentakule, neodpařuje ze svých listů tolik vody. Proto je odolnější vůči nižší vzdušné vlhkosti (RVV) a výkyvy RVV snáší dobře. Optimální je 50 - 70% RVV. Pěstování v uzavřených vitrínách tedy v žádném případě nedoporučujeme. Jednak z důvodu dostatku světla a jednak z důvodu zbytečně vysoké vlhkosti.

Mucholapka podivná
Mucholapka podivná